Květen 2007

Jahody-obrázky

30. května 2007 v 21:07 | Verča |  Picty
0-jahody.jpg

Jednorožci a pegasové

30. května 2007 v 20:29 | Verča |  Picty


Nicole Kidman

30. května 2007 v 17:07 | Verča+Ája

Nicole Kidman

Herečka

Datum narození: 20.06.1967 Místo narození: Honolulu, HI, USA Znamení: Blíženci
Životopis:
Nicole se narodila na Hawai jako Nicole Mary Kidman, ale vyrůstala v Longueville, předměstí Sydney v Australii, kam se přestěhovala když jí byly 4 roky. Její otec Anthony, biochemik a psycholog na Hawaii studoval. Její matka Janelle je oddaná feministka, snažila se jí a její setru Antonii připravit na skutečný život. Nicole se učila tanec, drama a mimiku. Když jí bylo deset let, tak se silně zajímala o balet. Oficiálně začala účinkovat v divadle ve Philip Street Theater. Kidman debutovala v australském filmu Vánoce v divočině (1983).

Již ve svých 14 letech se začala objevovat v seriálech Winners a Five-Mile Creek. Téměř přes noc se stala celonárodní hvězdou díky seriálu Vietnam, který jí přinesl cenu pro nejlepší herečku roku od australské veřejnosti i Australského filmového institutu. Kromě ohlasů veřejnosti a odborné kritiky se jí také podařilo přilákat zájem australských filmařů, který vedl k rolím ve filmech jako Smaragdové město (ten jí vynesl nominaci na cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli od Australského filmového institutu) nebo Flirtování (za herecký výkon v tomto filmu získala ocenění Variety Award a australská veřejnost ji zvolila herečkou roku) a seriálu Bangkok Hilton.

Na cenu herecký objev roku od Sydney Theater Critics byla nominována za roli v divadelní hře Steel Magnolias. První mezinárodní úspěch jí přinesl v roce 1989 psychologický thriller Úplné bezvětří režiséra Philipa Noyce. Po této roli se stala velmi žádanou herečkou a v průběhu následujících let spolupracovala s režiséry jako Robert Benton (Billy Bathgate), Ron Howard (Navždy a daleko), Harold Becker (V moci posedlosti), Bruce Joel Rubin (Můj život), Joel Schumacher (Batman navždy), Jane Campion (Portrét dámy), Mimi Leder (Peacemaker), Griffin Dunne (Magická posedlost) nebo Stanley Kubrick (Eyes Wide Shut). Za výkon ve filmu Guse Van Santa "Zemřít pro" získala Zlatý glóbus, cenu pro nejlepší herečku od Bostonských a Londýnských filmových kritiků a ocenění na Filmovém festivalu v Seattlu. V tomto filmu si zahrála pohlednou blondýnku z amerického maloměsta Suzanne Stoneovou, která se rozhodla, že se stane televizní reportérkou.

Kromě toho byla nominována na cenu BAFTA. Na podzim roku 1998 debutovala v londýnském divadle hrou The Blue Room, za kterou získala cenu London's Evening Standard Award a byla nominována na cenu Laurence Olivier Award. Zahrála si i v politickém thrilleru Tlumočnice, režiséra Sydneyho Pollacka. V roce 2006 natočila drama Fur, v němž se zhostíla role slavné fotografky Diane Arbus.

Nicole Kidman získala v roce 2003 Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA za herecký výkon v roli spisovatelky Virginie Woolf ve filmu Stephena Daldryho Hodiny. Byla také nominována na cenu SAG a spolu s Meryl Streep a Julianne Moore získala Stříbrného medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně. Na Zlaté glóby byla nominována také za další dva filmy: drama Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain (za nějž byla nominována i na cenu organizace Broadcast Film Critics), a film Zrození (Birth), který jí přinesl i nominaci na Cenu londýnských filmových kritiků pro herečku roku. Zahrála si ve dvou komerčně nejúspěšnějších filmech roku 2001, Ti druzí (nominace na Zlatý glóbus a cenu BAFTA) a Moulin Rouge (Zlatý glóbus, Cena londýnských filmových kritiků, nominace na Oscara). V roce 2005 si zahrála naivní a dobrosrdečnou čarodějku Isabel ve filmu režisérky a scénáristky Nory Ephron, Moje krásná čarodějka. Námětem pro natočení tohoto filmu byl oblíbený romantický komediální seriál Bewitched. Nicole se dále se objevila v thrilleru Larse Von Triera Dogville a romantickém dramatu Roberta Bentona Lidská skvrna.

Nicole Kidman se v roce 1990 provdala za hollywoodskou super hvězdu Toma Cruise, se který seněkolikrát snažila otěhotnět, ale nakonec si adoptovali dvě děti. S Tomem se rozvedli v roce 2001 zrovna v době natáčení filmu Moulin Rouge. Nicole Kidman se 25.6.2006 vdala za country zpěváka Keitha Urbana. Svatba se konala v australském Sydney. Odkazy: www.nicolekidman.org
www.nicole-kidman-pictures.com Kontakt: C/O Creative Artists Agency
9830 Wilshire Blvd.
Beverly Hills, CA 90212
USA Fotogalerie: Nicole Kidman Nicole Kidman Nicole Kidman Nicole Kidman Nicole Kidman Nicole Kidman

Kleopatra- Fotogalerie 6

29. května 2007 v 14:11 | Ája a Werča :o))
Tuto fotogalerii věnujem Šárce Vaňkové :oDDD

Kleopatra-Fotogalerie 5

29. května 2007 v 13:56 | Ája a Verča
Tuto fotogalerii věnujeme Zdence Trvalcové :oD

Kleopatra-Fotogalerie 4

29. května 2007 v 13:45 | Ája a Verča
Tuto fotogalerii věnujeme Zuzce Norisové :oD

2.soutěž (Kdo je to???)

28. května 2007 v 20:00 | Verča
1)Kdo je to???
2)V jakém filmu hraje??? (aspoň 2 filmy)
3)Jakékoliv osobnosti co s ní někde hrajou
4)Koho/co chceš na diplom
5)Kam chceš poslat diplom
Tvůj blog (pokud máš)/Tvůj mail
Vyhrává každý,kdo odpoví správně
Své odpovědi pište do komentářů nebo mě na mail
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tohle samé platí u této osoby:
Pokud nevíš na co odpovědět mrkni se k přechozí osobě...
Ahoj Verča :o)

Koně-Obrázky

28. května 2007 v 19:29 | Verča |  Picty

Morseova abeceda

27. května 2007 v 17:23 | Verča

Písmena v Morseově abecedě

PísmenoZápisPomocné slovo
A. -Akát
B- . . .Blýskavice
C- . - .Cílovníci
D- . .Dálava
E.Erb
F. . - .Filipíny
G- - .Grónská zem
H. . . .Hrachovina
CH- - - -Chvátám k vám sám
I. .Ibis
J. - - -Jasmín bílý
K- . -Krákorá
L. - . .Lupíneček
M- -Mává
N- .Nástup
O- - -Ó náš pán
P. - - .Papírníci
Q- - . -Kvílí orkán
R. - .Rarášek
S. . .Sobota
T-Tón
U. . -Uličník
V. . . -Vyučený
W. - -Wagón klád
X- . . -Xénokratés
Y- . - -Ýgar mává
Z- - . .Známá žena

Pomocná slova

Pomocná slova slouží ke snadnějšímu zapamatování krátká slabika znamená tečku a dlouhá čárku.

Číslice v Morseově abecedě

ČísloZápis
1. - - - -
2. . - - -
3. . . - -
4. . . . -
5. . . . .
6- . . . .
7- - . . .
8- - - . .
9- - - - .
0- - - - -

Další znaky v Morseově abecedě

ZnakZápis
.. - . - . -
,- - . . - -
;- . - . - .
!- - . . . -
?. . - - . .
:- - - . . .
-- . . . . -
=- . . . -
". - .. - .
()- . - - . -
@. - - . - .
Zač. vysílání- . - . - . - .
Jsem připraven. - - .
Rozumím- - - - . -
Nerozumím. . . . . . .
Pomaleji- . - . - ..
Omyl. / . / . / . / . / . / . / . / .
Čekej. - . . .
Opakuji. . / . . / . . / . . / . .
Konec vysílání. . . - . -
Zlomková čára- . . - .
SOS. . . / - - - / . . .

Kleopatra-Fotogalerie 3

25. května 2007 v 16:07 | Ája
Tentokrát bych chtěla věnovat každému představiteli každé role v muzikálu Kleopatra jednu fotogalerii.
Tato fotogalerie je věnována: Marianu Vojtkovi
image
image
image
image
image
image
image

Marián Vojtko

25. května 2007 v 16:02 | Ája
Marián se narodil 20. března 1973. Po absolvování operního zpěvu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě zahájil své muzikálové působení dílem S. Sondheima Little Night Music. Úspěšně absolvoval konkurz na muzikál Dracula, v prvním i druhém uvedení zpíval roli Kněze a Stevena. Ve slovenském nastudování muzikálu Krysař ztvárnil hlavní roli Krysaře a v nastudování Pomády roli Anděla. Úspěch na pražské muzikálové scéně mu přinesla alternace hlavní role hraběte Monte Crista ve stejnojmenném muzikálu Monte Cristo. V Bratislavě se představil v rolích Caesara a Marka Antonia v Kleopatře uváděné na Nové scéně a v Praze v roli kardinála Richelieua ve Třech mušketýrech. A díky scénickému muzikálovému oratoriu Richarda Pachmana Mistr Jan Hus se Slovák s podobou Jánošíka proměnil v tohoto velikána českých dějin. Zatím poslední velkou muzikálovou rolí, které se chopil s nevšední hereckou i pěveckou invencí a za níž se dostal do širších nominací na divadení cenu Thálie, je stále aktuální titulní dvojrole v muzikálu HDK Jekyll & Hyde.
Marián Vojtko je aktivní také na operní scéně. V roce 2002 nastudoval Salieriho La Passione di Jesu Christu, které bylo uvedeno na Velikonočním hudebním festivalu v Brně, a ve stejném roce zpíval v portugalském Portu v Carmině Buraně Carla Orffa. Spolupracoval se světovou sopranistkou Evou Urbanovou. Pravidelně hostuje ve Stavovském divadle v Praze v roli Ottavia (W. A. Mozart; Don Giovanni), ve Státní opeře Praha zpíval v La Roulette a je stálým hostem Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. Do jeho repertoáru patří role Rossiniho Almaviva (Lazebník sevilský), Handlův Xerxes, Janáčkův baron Adolf (Počátek románu), Pucciniho Pang (Turandot) a další (Kouzelná flétna, Opera z pouti), mj. i operetní tenorové role. Díky autorské dvojici Šíp-Merta konkrétně zabodoval v titulní roli operety Ferdinand v plzeňském Divadle J. K. Tyla.
Koncertoval v Anglii, Portugalsku, Holandsku, Německu. V roce 2004 absolvoval první sólový koncert v USA a s Dvořákovou Stabat Mater vystoupil v září společně s Gunma Symphony Orchestra v Japonsku.
Fotogalerie:
Michal David: Tři mušketýři Jako kardinál Richelieu v muzikálu Tři mušketýři.
Frank Wildhorn, Leslie Bricusse: Jekyll & HydeFrank Wildhorn, Leslie Bricusse: Jekyll & HydeFrank Wildhorn, Leslie Bricusse: Jekyll & HydeFrank Wildhorn, Leslie Bricusse: Jekyll & Hyde Fotky z muzikálu Jekkyl a Hyde.
Michal David: Kleopatra / sk
V Kleopatře na Slovensku.
Michal David: KleopatraMichal David: KleopatraMichal David: KleopatraMichal David: Kleopatra A muzikál Kleopatra-Obnovená premiéra jako Caesar a Marcus Antonius

Kleopatra-Scénosled 2

25. května 2007 v 15:48 | Ája
2. D Ě J S T V Í
19. Bozi

20. Ležení s velitelským stanem

Skončila bitva u Filippi, Caesarovi vrazi poraženi, Cassius i Brutus skončili sebevraždou. Vítězem se stal Antonius, jenž musel bojovat i za Octaviana. Ten se zachoval zbaběle, sám se bitvy nezúčastnil.
To všechno se dovídáme prostřednictvím rozpravy velitele Rufia s římskými vojáky. Ale co se to s nimi stalo? To už nejsou ti hrdí vítězové z dob Caesarových tažení, je to tlupa unavených a nespokojených ozbrojenců, kteří už dlouho nedostali zasloužený žold a trpí nedostatkem potravy. Rufius je uklidňuje, povzbuzuje. Podle něho se teď obrátí vše k lepšímu, pod novým triuvirátem - Antonius - Octavianus - Lepidus.
Vchází Antonius, aby jim slavnostně ukázal mrtvého Bruta. Znavení vojáci se přece jen vzchopí, aby uctili vítěze Antonia, "miláčka římského lidu".

21. Palác v Alexandrii

Tak vida, Antonius ! - rozvažuje Kleopatra. Vzpomíná, jak se s ním jako čtrnáctiletá setkala poprvé a jak silně na ni ten voják zapůsobil. Ano , k němu teď obrátí pozornost, on může pomoci její zemi i jí , jež je v Egyptě mocnými nenáviděna. Neuzavřela výhodnou smlouvu s Římem. Na druhé straně obchod vzrostl ve prospěch její země.- Vzpomíná, jaké to bylo za Caesara, ale v duchu se již upíná k Antoniovi.

22. Dům Antoniův (musí začít Antonius a představit svou ženu Fulvii)

Fulvie energicky zpracovává svého muže Antonia, aby se choval jako Caesar, přestal konečně být "tím věčně druhým". Cíl - vyřídit Octaviana ! Antonius se ho zastane, jsou přece spojenci - triumvirové. A teď je zapotřebí něčeho jiného, chybí obilí a žold pro vojska. Fulvie souhlasí, ano, je třeba získat obilí a zlato, protože bohatství představuje i moc ! A bohatství je tam na východě ! V Etiopii? Ne , v Egyptě ! - Antonius se brání, je pro něho nemyslitelné přijít za Kleopatrou s napřaženou rukou jako prosebník. - Ale ona přece neví, proč přicházíš namítá Fulvie. Kleopatra? Ta ví všechno !

23. V lázni

Kleopatra v lázni navazuje na Fulviin hudební motiv, vzniká fiktivní duet ( Fulvie v jiném prostoru odpovídá). Řekyně opovrhuje všemi, co touží jen po bohatství a zapomínají na vlast a hrdost a pomstu. Sama si ale Fulvie váží jako jediné Římanky, jež je schopna čelit mužské nadvládě. A tak se obě soupeřky nakonec shodnou na tom, že ženský instinkt zmůže leckdy víc, než mužská síla.
Apollodor přináší list od Antonia. Ten ji očekává v Tarzu. Ani pozvání, ani předvolání….Dobrá, ať ji očekává. Ale to setkání se odehraje na Egyptské půdě!

24. Kleopatřina loď

Loď přiráží ke břehu. Antonius očekává, že vystoupí královna, ale místo toho je Apollodorem pozván na loď, na Egyptskou půdu. Vztekle odmítne, ale pak vědom si potřeby královnina bohatství, dá se odnést na loď.
Hostina. "Je možné , že po třech letech je Kleopatra ještě krásnější ? Ale co ten šperk ? Je z mincí s Caesarovou hlavou ! Nezapomnělas ! A Antonius, z jedné třetiny pán Říma…."
" Proč jen z jedné třetiny ? Proč né jediný ?" "Protože nejsem jako on ! " Ať bojuji, vítězím, jak chci , stále nejsem to co on. Chtěl jsem s tebou sepsat smlouvu o budoucnosti tvého syna, o tvé zemi, o snu, jemuž vládneš ty - a Caesar ! Kde je Marcus Antonius ? Vždycky o krok za ním , vždy ten druhý !-
" Takže tys přišel ke mně s tím , abys toho Goliáše porazil jak bájný David?" - "Myšlenky na tebe, strach z tebe…. přišel jsem se jich zbavit ! - Strhne ji náhrdelník. Teprve v Antoniově obětí pro ni Caesar doopravdy skonal.

25. Duet Antonius - Kleopatra

26. Zahrada Octavianova

Fulvie zdrcena žárlivostí ( její muž se válí s tou děvkou v Egyptě ) vyhledá Octaviana a nabízí mu spojenectví. Podle ní je třeba vyvolat občanskou válku a přimět tak Antonia k návratu.Ale Octavian nechce válku, navíc Antoniova absence v Římě mu nevadí. - A nevadí mu ani to, že jeho sok dlí v blízkosti Caesarova syna_?-" To mluvíš o mě? " ptá se triumvir. " Ne, o Caesarovi", vmete mu žena do tváře.To je příliš silné sousto pro Octavianovu ješitnost.- Já jsem Caesar ! " a vykáže Fulvii z domu.
Ale červ pochybnosti se zahryzl. Octavian není bojovník, ale dokonalý stratég a intrikán. Ano , Antonius v blízkosti Caesariona je vlastně nebezpečný. Pod záminkou války s Peršany se rozhoduje skutečně ho povolat nazpět. A ta Fulvie toho příliš mnoho ví, bude nejlépe, když jí dá odstranit. A zraje v něm nápad, jak si zavázat Antonia. Má přece ještě sestru Octavii.

27. Kleopatřina ložnice

Královna mezi svými sloužícími, je šťastná je až nestoudně zamilovaná. A ví,do koho. Ví , že on je válečník a pijan, tak trochu dítě, trochu herec, vůbec né Caesar a stratég, je všechno jiné, než její sen, ale nemůže si pomoci, tak jako tak ho miluje. Až tak pozdě se poprvé skutečně zamilovala. Až tak pozdě.
A teď se toho má vzdát ? Na jak dlouho? A zda se jí vrátí? V duchu slyší jeho odpověď: Nevzdálím se, v myšlenkách budu stále jen při tobě, má lásko.

28. Zahrada Octavianova

Svatební hostina, Antonius se stal manželem Octaviiným a tedy i příbuzným svého největšího rivala. Poté, co se Octavian zbavil Fulvie, donutil k smíru Antonia a ten přistoupil na akt dobré vůle - v zájmu římského impéria.Značně opile se vrhá na svatební družbu, nápadně podobnou Kleopatře. Ale Řím se raduje, že triumvirové drží při sobě, utuží říši a jsou připraveni k společné expanzi do Persie.

29. V paláci

Kleopatra zuří, cítí zradu a ponížení vybíjí si hněv na Antoniově zbroji a šatstvu, tohle mu nedaruje !
Služebnice hlásí návštěvu, přichází Apollodor s darem a návrhem na spojenectví ( vybral si tu pravou chvíli, intrikán !). Kleopatra přece není jen královna, ale i krásná žena !
( I ty jsi doopravdy pěkný chlap, mnohem přitažlivější, než ten….) Spolu by se mohli stát pány celého východního středomoří. Vždyť sám Antonius jmenoval Heroda králem Judským ! (Dělá jednu vylomeninu za druhou !).
Kleopatra ani neodmítne, ani se k ničemu nezaváže. Instinkt jí káže zachovat se diplomaticky. Kdo ví, třeba bude toho fešáka jednou potřebovat, už kvůli synovi. Tím se také uklidní.Nejsi jen ty , Marcu Antonie !

30. Zahrada Octavianova

Octavian se dotazuje sestry, jak se jí žije v manželství s Antoniem. Octavie není, nadšená, ani zklamána, bere svazek jako službu vlasti. A svěřuje se jí manžel, mluví o svých plánech ? Nemluví téměř vůbec. - Bratr se jí svěří s úmyslem vyslat Antonia opět do Alexandrie ( stále tytéž důvody ). Jeho nepřítomnost Octavii zřejmě vrásky nepřidělá. - A spíte spolu vůbec ? - Jen když je opilý. -A Octavian se usměje: On Caesar věděl, proč se neopíjí.
Po jeho odchodu se objevuje nenadálý návštěvník - Apolloder. Tak jaképak nese zprávy ?

31. Královský sál

Kleopatra přijímá Antonia jako vyslance Říma, tedy podle protokolu. Co od ní žádá Octavián, vyslancův nadřízený ?Nejdřív na kolena před královnou ! A nová smlouva s Římem ? Ano , s podmínkami ! - Na nástěnné mapě vyznačuje královna území, jež jí Řím musí podstoupit. Antonius jen přitakává. Omluvně se zmíní o sňatku s Octavií.- Stačilo říct ne ! To by ale nebylo moudré. - Co je dnes moudré, zítra bude směšné ! Octavian učinil z královny Antoniovu děvku. To Marcus odčiní jen sňatkem a prohlášením Caesariona za budoucího krále Egypta. A samozřejmě ta území ! Vidíš je, Antonie ? Vidím jenom tebe ! Královna ale nikdy nedopustí,aby láska byla jejím pánem.

32. Senát

Octavianus bouří proti Antoniovi a Kleopatře. Ano , s egyptskou královnou by se senátoři rádi vypořádali. Ale jak, aby zároveň nebojovali proti Marcu Antoniovi ? Vždyť je to Říman, milující a milovaný ! - Triumvirovi nezbývá , než použít největšího kalibru. Ukáže vlastnoruční Antoniovu závěť ( odcizil ji chrámu Vestálek ). Píše se v ní …čtěte: Chci být pochován ve své milované Alexandrii vedle zbožňované Kleopatry ! - Tím senátory přesvědčí.- Odrodilec ! Ano to chce válku , nic než válku !

33. Dům Octaviin - Athény

Rozjařený Agrippa s velkou obrazností líčí Octavii průběh osudové bitvy u Actia. Odehrála se na moři v zálivu a judský král ji spolu s pěšími vojsky sledoval ze skály na pobřeží. Masakr, v němž velké nemotorné egyptské lodě vzaly za své, Agripa s pohyblivými veslicemi zapaloval jednu po druhé. Tak zmizela z hladiny i Antoniova velitelská loď, když marně pronásledovala Octaviana. Ten ale v bitvě vůbec nebyl ! Kleopatra v domnění , že její muž utonul , odplula s konvojem zpět do Egypta. Zdrcující Antoniova porážka. Patrně skončil na dně. Octavie naslouchá pobaveně, nakonec nadšeně tleská. ( Podle techn.. možností lze inscenovat výjevy z boje , mapu s hořícími plavidly, doplnit projekcí atp.).

34. Palác

Antonius zdrcen: Jak jsi mohla odplout z bitvy? Jak jsi mě mohla opustit ? -Řekli mi, že jsi mrtev. - A řekli ti pravdu. Antonius zoufale vysvětluje, jak mu bylo, když viděl královnu odplouvat. Opustil své vojsko, nechal bitvu bitvou, nepomohl svým tonoucím vojákům, neviděl, neslyšel, táhl jen za ní. Jakou pravdu vyslovila tenkrát Kleopatra, když tvrdila, že láska se nikdy nesmí stát jejím pánem ! - A královna překvapivě odvětí : Jak jsem se zmýlila !
Ale teď je nutno se vzchopit. Agrippa táhne na Alexandrii, je potřeba se mu postavit ! Nic není ztraceno ! I kdybys měl jen dvě legie a stál proti naprosté přesile, musíš se zachovat statečně a čestně, tak jak by se zachoval on !
Na to Antonius slyší. Obléká zbroj a odchází do boje. Loučení je krátké, ale plné lásky.

35. Ležení

Píseň Antonius !
Antonius ve zbroji vychází z velitelského stanu, aby před bitvou oslovil své vojáky. Leč vidí, že je sám, všichni zběhli, opustili ho, zradili. Jen mrtvý pobočník Rifius tu zůstal. Přibíhá Apollodor se vzkazem. Kde je královna ? - Tam, kam se nikdo živí nedostane ! Nikdo živý ? Znamená to tedy, že je mrtva ? Zbrklý Antonius na nic nečeká, odhodí brnění a velmi obtížně nalehne na svůj meč. Pomoz mi , Apollodore ! To nemohu to nesmím ! - Antoniovi nebylo dovoleno zemřít v boji, jak si přál, po zpackaném životě takhle zbabrá i vlastní smrt ! - Je těžce zraněn, ale živ. Apollodor se omlouvá za to, co vyřkl. Kleopatra není mrtvá, je v kobce chrámu, kam se nikomu nepodaří dostat, a čeká na Antonia. - Vleče jej z bojiště.

36. Chrám

Kleopatra "čaruje", vzývá bohyni Isis, aby ochránila jejího syna. Poslala jej do ciziny, aby se zachránil a jednou uskutečnil její a Caesarův sen.
Zjeví se Caesar, aby ji vyslovil obdiv a poděkování. Jak byla tehdy mladá a plná odhodlání ! Jak jej, unaveného vojáka,probudila k životu ! Mnoho mužů dokázala dovést k činům, jež by bez ní nevykonali. Vydala sílu i srdce, víc dát už nemůže. Obětovala se, ale stálo to za to.
Apollodor dovlekl těžce zraněného Antonia do chrámu, ten padá Kleopatře do náruče. V milostném duetu si naposledy vyznají lásku, Antonius umírá a královna slibuje, že se brzy vydá za ním.
Do chrámu vtrhne Octavian a ozbrojenci. Agrippa ohledá Antonia a věcně ohlásí - mrtev. - Octavian je otřesen : A to mi hlásíš jenom tak ? Jak by šlo o mrtvého koně ? Na kolena ! Všichni se chvástejme tím, že jsme znali jeho jméno ! Ve chvíli jeho skonu by měl zařvat celý svět : Antonius je mrtev, Říman Antonius už nežije !
I na Kleopatru udělá jeho projev dojem. Teď vítěz osloví i ji : Nemusí sklánět hlavu před Caesarem. - To královna před ním taky nikdy nedělala. Octavian upřesní, že on je Caesar ! A shledává královnu dosud krásnou. Bylo by škoda ukončit její život. Imperátor ji ušetří. - A co jejího syna ? Dosadí jej za krále na Egyptský trůn ? - Octavian slíbí, že učiní vše, co je v jeho silách a v jeho moci. - Cožpak má nedostatek moci ? On, Říman, Caesar a bůh ?
Tu vchází Agrippa, jeho služebníci vlekou velký koš. Přinesl dar pro vítěze ! Octavian k němu obrátí pozornost ( toho využije Kleopatra, požádá o koš s fíky, v němž je ukryta kobra).
Herodes Předloží imperatorovi Caesarianovu hlavu, to je jeho dar, protože dva "Caesary by svět neunesl". - Ale nedočká se Octavianova vděku. Tak jako kdysi Caesar nad hlavou Pompeiovou se s pohrdáním odvrací a nepřijme jeho napřaženou pravici. Tu spatří královnu, jak klesá uštknutá vedle Antonia. Vítěz zahlédne plazící se kobru a pochopí. Když ji Agrippa zabije, jen podotkne : pozdě ! V té chvíli se cítí vlastně poražen. On i odmítnutý Agrippa odcházejí.
Zůstávají mrtví milenci a zní ústřední motiv - synáčku můj, proč pláčeš ? - Přicházejí zvolna aktéři a zazní mohutná sborová óda na řeku Nil, která dál ponese své životodárné vody, když hrdinové už nebudou mezi živými.

Kleopatra-Scénosled 1

25. května 2007 v 15:43 | Ája
1. D Ě J S T V Í
1. Alexandrie - r. 48, před palácem

Po bitvě u Farsala, v níž Caesar porazil Pompeje, vstupují vítězní Římané do hlavního Egyptského města. Jsou pyšní, okázalí a zpívají o ceně vítězství, o chuti k boji a dobývání území.Egypťané jsou v této chvíli na kolenou, bojí se nabubřelých Římanů , ale zároveň jimi opovrhují. Jejich zbraň je v kultuře a vědění, ta je teď ale chabá proti hrubé síle.
Caesar přichází do země zavést pořádek, ve skutečnosti ale potřebuje peníze na své výboje a těch je v Egyptě dostatek. Čtrnáctiletý a duchem posedlý Ptolemaios sedí sice na trůně, ale vyjednává za něho rádce Ponthinus. Ten uvítá římského dobyvatele nečekaným darem- hlavou zavražděného Pompeia. Takovýto dar si Caesar rozhodně nepřál.

2. Kleopatřina věštírna

Ptolemaiova sestra (21 let) v tajemném prostředí nad nádobou s rozžhaveným uhlím, vhazuje do ohně vonné esence a v dýmu rozvádí svou představu o budoucnosti: Ona se stane Egyptskou královnou a po vzoru Alexandra Velikého učiní Alexandrii, kterou její otec Ptolemaios Pištec zaprodal Římu, opět hlavním městem světa.

3. V paláci

Caesar mezi svými vojevůdci, je trochu unaven věčnými boji, Alexandrie se mu líbí a zvlášť velký dojem v něm zanechala hrobka Alexandra Velikého.
Apolodoros pro něho přináší další dar - nádherný koberec, z něhož se vykutálí Kleopatra. Při jejich prvním setkání je znát jejich vzájemné zalíbení. Dívka stárnoucího vojevůdce nijak nešetří, dovolí si narážky na jeho pleš, dává najevo , že hrdost královská je cennější moci a duch váží víc , nežli koruna.Udivuje duchaplností a zároveň je prostořeká, tak trochu rošťák , což Caesar s úsměvem přijímá. A tahle osůbka by chtěla vládnout Egyptu?

4. Královský sál

Ptolemaios zuřivě žárlí, nesnese, aby sestra vládla spolu s ním, je jí stále odmítán, ač podle Egyptských zvyklostí má na ni nárok i jako na ženu. Ponthinus ho uklidňuje , už zařídil, aby Achilas sebral vojsko a s přesilou táhl na Římany.
Trůn bude zase jen Ptolemaiův.

5. Komnata v paláci - zamilovaný Caesar

Kleopatra! Caesar ji všude vidí, půvabnou a mladou. Je pojednou zamilován, sám se tomu podivuje, jak ta dívka, jež by mohla být jeho dcerou, jak ho okouzlila. Měl přece mnoho žen, příležitostných i dalších avantýr, ale v takhle zralém věku propadnout vášni…. Ona je taková i onaká, výbojná i bezbranná, pokorná i hrdá! On dobře ví, co od něho tahle krasavice žádá. Aby ji dosadil na trůn! Ale sterý ješita za tím vidí i cosi jiného. Konec konců je mocný a dosud přitažlivý muž.
Usmívá se.
Vtrhne pobočník s alarmující zprávou: Římské legie na moři obklíčeny, Achilas v přesile. Caesar rozhoduje - zapalte lodě! Vbíhá Kleopatra a nabádá k útěku tajnou cestou. Ano, půjdou - li společně! A Kleopatra s ním uzavírá spojenectví.

6. Pod tvými ochranými křídly

1/Pothinus napadne římskou legii
2/Caesar zapaluje lodě
3/Pod tvými ochranými křídly - Caesar + Kleopatra
opouští tajně Alexandrii - píseň =duet
(Kleopatra/ Caesar)

7. Římský senát

Caesarův nástupce Marcus Antonius čte ze svitku zprávu o velkých bitvách v |Egyptě , o smrti |Ptolemaiově a o konečném Caesarově vítězství.
V nastálé roztržce podpoří Antonia pouze Brutus. Senátoři se bojovně ptají, proč zůstává Caesar nadále v Alexandrii.Proč své úspěchy a triumfy slaví tam a nikoli v Římě , jak vždy bylo zvykem. Stal se snad odrodilcem? Proč se nevrací tam, kde je ho potřeba? Má to na svědomí ta Egyptská coura? Antonius si ji připomene. Když se s ní kdysi setkal, bylo ji čtrnáct, měla čisté oči a tehdy courou určitě nebyla.

8. Kleopatřina loď

Caesar a Kleopatra plují po Nilu, motiv velké písně o této věčné řece.
Královna čeká syna. Jak ví, že to bude právě syn? Ví to. Milují se a spřádají velký sen o velké zemi, o společné světové nadvládě po vzoru Alexandrově.

9. Před palácem

Velké shromáždění Egypťanů . Vítají a oslavují novorozeně, narodil se Caesarion! Imperátor je šťasten, konečně má skutečného syna ! Teď už bude moci odjet do Říma , ale na syna si počkal. To ,že zdvihá Caesariona nad hlavu, znamená, že uznává své otcovství. A stvrzuje gestem i to , že se potomek má stát dědicem Egyptského trůnu.

10. Římské forum a Teď královnou jsem já

Senátoři , hodnostáři připraveni k uvítání Egyptské královny, uštěpačné poznámky, Římská nadřazenost..Lid se těší na velkou podívanou. Shromáždí se vládcové v čele s Caesarem. Kleopatra slavnostně vjíždí do Říma společně s dvouletým synem. Caesar má oči téměř jenom pro něho, zatímco královna zjevem i oblečením "získává srdce Římanů".
Straní se sedmnáctiletý Octavian, adoptivní imperátorův syn.Vyhledá Bruta, jehož Caesar rovněž nazývá synem. Nenávidí jeho skutečného potomka. Brutus k Caesarianovi zášť nepocítí.

11. Zahrada - Řím 1.

Archelach pracuje na Kleopatřině soše, zatímco socha Pompeiova byla už na příkaz Caesarův instalována v senátě. Kleopatra vyčítá imperátorovi : Jak můžeš odmítat korunu? Caesar se zabývá hrou se synem a klidně a s úsměvem: Nejsem král ,jsem Caesar. Což to nestačí?
A jak můžeš odpouštět svým nepřátelům? To Kleopatra by se zachovala zcela jinak, odvděčila by se pomstou! On si své nepřátele pěstuje a to se nevyplácí.
Caesar právě naučil syna říkat - odpouštím ti. Šťastný otec se usmívá, je nad věcí, žije už dlouho ,aby věděl ,jak je vše pomíjivé. Ale její ženský instinkt předstihuje sebevznešenější myšlenky mužů.

12. Senát

Pod sochou Pompeiovou se chystá spiknutí. Caesar soustředil ve své osobě příliš mnoho moci, což ohrožuje pověstnou Římskou demokracii. Senátoři Casius, Cimber a Casca získávají i Bruta. Ve jménu svobody je třeba skončit s Caesarovou samovládou.

13. Velká píseň Caesar

14. Zahrada - Řím 2.

Kleopatra varuje Caesara, aby nechodil do senátu , měla zlý sen - předtuch, vidění…..
Caesar ji neposlouchá , přemítá o tom , že smrt je možná méně strašná, než si představujem. To je zhoubný návyk na život nám ztěžuje umírání. Pokud by si mohl vybrat způsob smrti, vybral by si tu náhlou.
Přichází Brutus, aby přesvědčil vládce, že má jít do senátu.Zdůrazňuje jeho zásluhy a slíbí , že mu bude předán královský titul. Přes Kleopatřiny výstrahy dá se imperátor přemluvit. Kolikrát ještě bude muset překročit Rubicon?

15. Věštírna - senát

Kleopatra nad čarodějnou nádobou má opět vidění, v dýmu se jí začíná zjevovat celý zločinný akt v senátě: Octavian odvádí Antonia do ústrání , pod sochou Pompeiovou beze zpěvu , spíš jako zpomalená pantomima zasadí první ránu Cimber, přidá se Casca s Casiem , Brutus pak do hrudi….
I Brutus, i tvůj syn!

16. Zahrada - Řím 3.

Antonius předčítá Kleopatře Caesarův testament , adresovaný Římskému lidu. Dědictví patří ze tří čtvrtin adoptivnímu synu Octavianovi ( A co Caesarion, co náš syn? ) Caesarovy zahrady i královská vila za Tiberou patří lidu. Pak jsme tu ovšem neprávem a musíme pryč ! Každý občan obdrží 333 sesterciů.
Jediný dva blízcí, na něž se v závěti nedostalo, tak stojí proti sobě a vědí, že musí stát bok po boku a čelit společnému nepříteli - Octavianovi.

17. Forum

Lidové shromáždění, na hranici se spaluje Caesarovo tělo a lid jej oplakává a prohlašuje bohem, vzdává se drahocenností a hází je do ohně, velká óda na imperátora. Každý z těch lidiček obdrží 300 sesterciů.

18. Kleopatřina loď

Služebnictvo nakládá královská zavazadla, Kleopatra se loučí s Antoniem. - My v Egyptě stavíme hrdinům pomníky, vy je pálíte jako smetí. - Antonius skládá slib - přesvědčí jednou Kleopatru, že i Římané si váží takových hodnot, jako je čest a hrdinství. - Šáteček na rozloučenou.
Loď odváží matku se synem zpět do Egypta. " Synáčku můj , proč pláčeš?" Velká píseň o Nilu, který odnese všechny žaly a protivenství, protože vše pomíjí, kdežto Nil je věčný.

Kleopatra- Synopse

25. května 2007 v 15:22 | Verča
Je rok 48 př.n.l.- Caesar, který porazil Pompeia a stává se tak nejmocnějším mužem Říma, vstupuje do Alexandrie. Egypt je již několik staletí, od dob obrovské říše Alexandra Velikého, ovládán Ptolemaiovci.
Situace je taková, že na trůně sedí čtrnáctiletý Ptolemaios, avšak vládne především rádce Ponthinus. Ptolemaios má dvě sestry, Arsinoé a Kleopatru. Nás zajímá pochopitelně Kleopatra, neboť vyprávíme především její strhující příběh.
Kleopatra je bystrá, dvacetiletá dívka, jež touží po moci. Navíc pragmaticky chápe, že pasivita by jí mohla stát život - brzy by se stala bratrovi na trůně nepohodlnou. Hraje tedy vabank a nechá se tajně dopravit před Caesara, zabalená v drahocenném koberci. Caesar se necítí uražen, ba nalézá v dívce zalíbení pro její okouzlující výřečnost, duchaplnost a neskromné cíle.
Ptolemaios, vedený Ponthinem cítí, že sestra Kleopatra usiluje o trůn. Napadne proto Římany a prohrává, čímž završí svůj krátký úděl panovníka.
Mezi Caesarem a Kleopatrou vzplane láska - stárnoucí muž, jehož náručí prošly stovky žen přijímá tento dar osudu, Kleopatře se stává oporou v jejích politických snahách. V idylických časech na Nilu Kleopatra porodí syna Caesariána a spolu s Caesarem a synkem odjíždí do Říma.
Řím není Kleopatře nakloněn, má se všeobecně za to, že Caesar si měl vybrat matku svého syna mezi Římankami - nicméně všechny okouzlí Kleopatřin královský vzhled, chování i její bohatství. Marcus Antonius, Caesarův spolubojovník a přítel navrhuje v senátu, aby Caesar ozdobil svou hlavu korunou římských králů. Caesar odmítá, ale senát je zděšen možnými důsledky pro republiku. Zrodí se spiknutí, jehož cílem je odstranění Caesara.
Kleopatra nabádá Caesara, aby se stal králem a posílil svou pozici, neboť tuší, že v opačném případě o svou moc přijde a ona i syn budou v nebezpečí. Caesar vše zlehčuje a odmítá se stát králem.
Přichází Octavianus ,Caesarův adoptivní syn a přesvědčuje vládce, aby šel do senátu. Ač Kleopatra varuje Caesara, ten odchází a je v senátu zavražděn.
Kleopatra kvapem opouští Řím, před cestou se loučí s Marcem Antoniem, který naznačuje, že se ještě setkají.
Po Caesarově smrti je Řím zmítán nepokoji. Caesarův adoptivní syn, Octavius, se obává rostoucího vlivu některých senátorů a Caesarových vrahů a uzavře s Antoniem dohodu - porazí Caesarovi vrahy a stanou se společně vládci Říma.
Po vítězném boji jsou však sýpky prázdné a vojáci chtějí žold - nezbývá, než požádat o pomoc v Egyptě, u Kleopatry. Antoniovo setkání s Kleopatrou je osudové - Říman zůstává v Egyptě a užívá života.
V Římě ovšem jeho aktivita neujde Octavianovi - bystrému intrikánovi dochází, že Antonius v blízkosti Kleopatry a jejího syna Caesariána je víc než nebezpečný . Octavius využívá Antoniova krátkého návratu do Říma a žení jej se svou sestrou Octavií.
Po návratu do Egypta nachází Antonius Kleopatru zle naladěnou - pochopitelně. Aby odčinil potupu, jíž se královně dostalo jeho římskou svatbou, uzavírá sňatek s Kleopatrou a prohlašuje Caesariána budoucím králem Egypta. To je ovšem chování, které v Říme nemůže ujít pozornosti - obratný Octavius strhává senát k souhlasu s válkou proti Egyptu.
Osudová bitva u Actia způsobí porážku egyptského loďstva , zbývá zoufalá obrana Alexandrie. Antonius dostává falešnou zprávu, že Kleopatra je mrtva - naléhá na meč, ovšem neumírá, je těžce raněn. V tomto stavu jej dopraví do kobky chrámu, kde našla Kleopatra útočiště. Antonius umírá u milované Kleopatry. Přichází Octavius, jediný vládce světa. Kleopatra ví, že dohrála, přestože jí Octavius slibuje, že se jí nic nestane - v nestřežené chvíli se nechá uštknout kobrou, ukrytou v košíku s fíky.
Postavy v muzikálu- Co znamenají:
Kleopatra - egyptská královna
Gaius Iulius Caesar - římský občan, triumvir ( I. triumvirát), později imperátor, milenec Kleopatry a otec jejího syna Caesariána
Marcus Antonius - římský občan, triumvir ( II.triumvirát), milenec a později manžel Kleopatry
Octavianus - římský občan, adoptivní syn Caesara, triumvir ( s Marcem Antoniem), později jediný vládce Říma
Ponthinus - rádce Ptolemaia, bratra Kleopatry
Ptolemaios - bratr Kleopatry a král egyptský
Apollodoros - rádce a důvěrník Kleopatry
Brutus - římský občan, senátor a adoptivní syn Caesarův, jeden z jeho vrahů
Casius, Cimber, Casca - římští senátoři, spolu s Brutem vůdci spiknutí proti Caesarovi
Fulvia - římská občanka, manželka Marca Antonia
Octavia - sestra Octavianova, později též manželka Marca Antonia
Agrippa - Octaviánův vojevůdce, vítěz nad Antoniem (bitva u Actia)
Caesarián - syn Kleopatry a Caesara, budoucí egyptský král

Angelika- Fotogalerie

24. května 2007 v 12:16 | Verča

Limonádový Joe- Obsazení

24. května 2007 v 12:09 | Verča
Limonádový Joe - Aleš Háma, Lumír Olšovský
Horác Hogo Fogo - Jiří Korn, Václav Vydra
Doug Badman - Martin Sobotka, Marek Vašut
Winnifred - Zuzana Norisová, Linda Rybová
Goodman - Petr Kostka, Ladislav Mrkvička
Tornado Lou - Kateřina Brožová, Tereza Duchková, Markéta Hrubešová
Grimpo - Roman Škoda, Mojmír Maděrič
Banjo Kid - Bohuš Matuš, Jan Urban
Pancho Kid - Václav Vostarek, Rudolf Kubík
Kolalok - Karel Fiala, Oldřich Král
Barman - Tomáš Bartůněk, Miroslav Grisa
Šerif - Josef Oplt, Oldřich Král

Lucie Černíková

24. května 2007 v 12:09 | Ája

Lucie Černíková

herečka, zpěvačka

Datum narození: 19.12.1981 Místo narození: Rakovník, Československo Znamení: Střelec
Životopis:
Lucie Černíková studuje Konzervatoř Jaroslava Ježka - obor zpěv u profesorky Walterové. Její první rolí byla Kráska v muzikálu "Kráska a zvíře". Již pátou sezónu hraje v divadle Semafor ("Pokušení svatého Antonína", "To nám to pěkně začíná", "80 svíček na ztraceným dortu", "Nikoho nezabije", "Jako když tiskne"). V Hudebním divadle Karlín debutovala jako Líza Trappová v muzikálu "Za zvuků hudby". V současné době zde ztvárňuje hlavní roli Maríi v muzikálu "West Side Story". Další významnou rolí je pro ni Cosette v muzikálu "Les Misérables - Bídníci" uváděném v GOJA Music Hall.

V divadle Skelet Pavla Trávníčka hostuje v hudební komedii "Zasněžená romance". Natočila televizní pohádky "Peklem s čertem", "Silák a strašidla" a televizní film "Společník". Je stálým hostem zábavných televizních pořadů Vladimíra Hrona "Jsou hvězdy, které nehasnou" a "Hvězdy letí do století". Vyzkoušela si i práci v dabingu. Několik let koncertovala s Jakubem Smolíkem a jeho kapelou. Slyšet ji můžeme na CD Vladimíra Hrona "Dueta" či Jakuba Smolíka "Dopisy lásky - Zlatá edice".

Dale hrala: Peklem s čertem,Ordinace v ruzove zahrade, Posledni sezona, Suva z nudli


Keanu Reeves

24. května 2007 v 11:56 | Verča
Keanu Reeves
Herec
Datum narození: 02.09.1964
Místo narození: Bejrút, Libanon
Znamení: Panna

Keanu Reeves se narodil v Bejrútu, kde jeho matka Patricie pracovala v jednom z místních klubů jako tanečnice, kde se seznámila s geologem Samuelem Nowlinem Reevsem. Jeho o dva roky mladší dcera Kim, se narodila na předměstí australského Sydney. Jméno Keanu mu přinesl jeho otec čínsko-havajského původu Samuel Reeves. Práce geologa a neustálé cestování ho nakonec odvedly od rodiny. Keanu už jako dvouletý přišel o otce.

Keanu jako teenager zakotvil v Kanadě, kde se v šestnácti letech začal studovat torontskou vyšší hereckou školu (High School of Performing Arts), odkud ho ovšem pro nesoustředěnost a vzpurnost po roce vyhodili.

V sedmnácti letech si začal vydělávat: nejprve v obchodě se sportovními potřebami, ale stále víc ho lákalo herectví a film. Poprvé se objevil na televizních obrazovkách v kanadské televizní show. První filmovou roli si zahrál v patnácti letech ve filmu Lištičky.

Po několika malých úspěších se Reeves odhodlal k zásadnímu rozhodnutí sbalit kufry a vyrazil do Los Angeles. Nejprve zde hrál role odpovídající jeho věku, tedy rebelující mladíčkové. Jeho filmoví hrdinové se bouřili proti světu, rodičům i vlastnímu dospívání v Okraji řeky, Princi z Pensylvánie, Trvalém záznamu, Předešlé noci i Rodičovství.

Film, kde si výrazně získal své fanoušky byl Nebezpečná rychlost. Jako člen protiteroristického komanda v L.A. zachraňuje vyděšená rukojmí z jedoucího autobusu. Situace se zdá bezvýchodná, pokud klesne rychlost jízdy pod padesát mil za hodinu, exploduje bomba, která je v autobusu ukrytá. Keanu si zde poprvé zahrál akčního hrdinu. Publikum překvapil chladností a soustředěností, ale také pohotovostí.

Přes svou lásku k jízdě Reeves překvapil Hollywood, když odmítl vysoce výnosnou roli téměř za dvanáct milionu dolarů v Nebezpečné rychlosti II. Místo toho zvolí vedlejší roli asistenta samotného Lucifera ve filmu Ďáblův advokát.

Ve filmu Matrix (1999) si zahrál mladého hrdinu, který zachraňuje Zemi ze spárů počítačové struktury a ukázal se svým fanouškem opět v novém světle.

Když se mu po čtyřletém vztahu s Jennifer Symeovou mělo narodit dítě, přišlo na svět mrtvé, a Jennifer zemřela loni při autonehodě. Aby alespoň trochu zapomněl, ponořil se do tvrdé práce.

Když nenatáčí vystupuje se svou kapelou Dogstars s pořádá turné po Americe, Kanadě, Evropě a Japonsku.
Matka: Patricia, pracuje jako kostýmní návrhářská a je čtyřikrát rozvedená.

Otec: Samuel Nowlin Reeves, geolog havajsko-čínského původu, byl deset let ve vězení za pašování kokainu a heroinu.

Nevlastní otcové: Paul Aron, ředitel divadla, s Patricií se rozvedli šest měsíců po svatbě
Robet Miller, pořadatel rockových koncertů, byli spolu pět let,
Jack Bond majitel kadeřnictví, rozvedli se v roce 1994.

Sestry: Kim, narozena 1966 a Karina, narozena 1976.
Fotogalerie:
¨


Různé animačky

23. května 2007 v 18:31 | Verča |  Animace
hvězdaprdBouřkový mrak