Únor 2008

Závojnatka

29. února 2008 v 22:00 | Verča
Základní údaje: Cyprinidae Čeleď Jižní a východní Asie Oblast Čína Místo rozšíření 12 cm Maximální dosahovaná velikost od 8 do 20 °C Teplota vhodná pro chov všežravá Potrava od 6 do 8.5 Doporučený rozsah PH klidná, hejnová Temperament
Bližší popis:

Jedná se o typického představitele studenovodních ryb. Chovány jsou různé barevné varianty od barev perleťových až po červené varianty. Závojnatky mají zvláštní komplikovanou dvojitou ocasní ploutev a zdvojené řitní ploutve. Oči mohou mít normální nebo teleskopické. Samci mají na hlavě a na krytu žaber třecí vyrážky. Při kladení jiker je závojnatky rozptylují. Dno akvária musí být častěji zbavováno kalu. V letním období mohou být tyto rybky chovány i ve venkovních nádržích.
Fotka rybičky =) :
Hezká,co??? =)
Moje poznámka: Já í ve zverimexu taky viděla.Je nádherná!!!! Měli tam zrovna takovouhle oranžovou a dvě stříbrné =) Nádhera!!

Miminko od mečovky =o*

29. února 2008 v 21:56 | Verča
<br>Fotku vložil:No,to je doslova úžasný =o**** Nádhera!!!!!!!!!!!! Tak takový miminko mi asi taky bude plavat v akvárku!!!! No to je úžasný!!! =o****
Fotka převzata z: http://www.aquapage.cz/

Parmička žraločí

29. února 2008 v 21:53 | Verča
Základní údaje: Cyprinidae Čeleď Jižní a východní Asie Oblast Jihovýchodní Asie Místo rozšíření 35 cm Maximální dosahovaná velikost od 22 do 28 °C Teplota vhodná pro chov všežravá Potrava od 6.4 do 7 Doporučený rozsah PH od 5 do 12 °N (dH) Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody klidná, hejnová Temperament
Bližší popis:

Jedná se o velmi čilé až lekavé ryby, které potřebují hodně místa k plavání. V akvarijních podmínkách většinou nedosahují velikosti, které dorůstají v přírodě (35 cm). Pokud se tato ryba lekne, je schopna bez problémů vyskočit z akvária, je tedy nutno akvárium dobře zakrývat. V akváriu je ji možno chovat i s výrazně menšími rybami. Rozeznat pohlaví je skoro nemožné. Pouze v době tření ja samička baculatější. Ideální je velké akvárium s velkými rostlinami, stálým prouděním a dostatkem místa pro plavání. Doporučovaná velikost akvária je alespoň 300 litrů. Právě z důvodů ponechání volného místa pro plavání by mělo být akvárium osázeno převážně kolem stěn, doplněné kořeny jako dekorací. Fotky této rybičky:
Moje poznámka: No,tuhle rybičku měli ve zverimexu taky.Je roztomilá,jenom se bojím,jestli by nežrala Ancistruse,popřípadně nezaútočila na moje prsty =P

Skalára amazonská

29. února 2008 v 21:50 | Verča
Základní údaje:
Cichlidae Čeleď Jižní Amerika Oblast Od Amazonky až po Peru a východní Equador Místo rozšíření 15 cm Maximální dosahovaná velikost od 24 do 28 °C Teplota vhodná pro chov všežravá Potrava od 6.5 do 7.5 Doporučený rozsah PH klidná, hejnová Temperament
Bližší popis:

Jedná se o rybu, která v přírodě žije ve volných skupinách, proto se doporučuje i v akváriu chovat minimálně 6 až 8 kusů. Nádrž by měla mít délku minimálně 120 cm. Těmto rybám vyhovuje teplo (optimální je teplota kolem 26°C) a spíše vyšší nádrže, ve kterých se cítí lépe a mohou předvádět své nádherné dlouhé ploutve. Minimální výška akvária by měla být 50 cm. Na celkové tvrdosti vody příliš nezáleží, v přírodě žijí tyto ryby ve vodě velmi měké, ale i ve velmi tvrdé. Až na občasný problém soužití s malými rybičkami se jedná o ryby, které se dají bez problému chovat ve společenské nádrži. Pro dosažení soužití například s neonkami je vhodné chovat skaláry s neonkami již od mládí, aby si na sebe zvykly. Samozřejmě je nutné aby akvárium bylo dostatečně zarostlé a tím menším rybám poskytovalo dostatek úkrytů, ale i dostatek přirozených úkrytů pro samotné skaláry.

Rozlišit pohlaví u těchto ryb je možné jen podle močopohlavních bradavek v období tření. Samci je mají špičaté, samice tlusté a válcovité. K odchovu je nejlépe vybrat přirozeně vytvořený pár v rámci větší skupiny. Samice se vytírají především na svislé plochy jako jsou dlouhé listy (např. Valisneria Gigantea), kořeny, vybavení akvária, ale někdy i na stěny akvária. Během tření samice snese něco kolem 300 jiker. V ojedinělých případech může počet jiker v jedné snůšce dosáhnout až tisícovky. Rodiče se o jikry i plůdek starají oba dva. Provádí ovívání jiker, aby jim zajistili přísun čerstvé vody a vybírají neoplodněné a plesnivé jikry. Tato činnost někdy vyvolá u chovatele pocit, že rodiče jikry požírají, ale není tomu tak. V době kdy se skaláry starají o své potomstvo dokáže rodičovský pár ohlídat poměrně velký prostor akvária, ze kterého vyhání jiné ryby. Bohužel uhlídat například pancéřníčky kropenaté nemají šanci. Plůdek se vykulí za 2 až 3 dny po nakladení jiker a rozplavat by se měl do pěti až sedmi dnů po vykulení. V té době by se mělo také začít s krmením čerstvě vylíhnutými naupliemi artémie. Mladé rybky nabývají podoby svých rodičů asi po 3-4 týdnech. Skaláry jsou poměrně dlouhověké ryby. V akváriích se mohou dožívat až deseti let. Fotky:

Čichavec modrý

29. února 2008 v 21:45 | Verča

Čichavec modrý
lat: Trichogaster trichopterus sumatranus

Čeleď: Belontiidae
Původ: Jižní a východní Asie
Velikost: do 10 cm
Teplota: 22 - 28 °C
pH: 6 - 8,5
Tvrdost vody: 3 - 30 °dKH
Potrava: všežravec
Rozmnožování: Tento druh se rozmnožuje velmi snadno. Samec staví pěnová hnízda a později chrání jikry i plůdek.
Popis: Čichavec modrý je barevně přitažlivějším poddruhem Trichogaster trichopterus. Samci mají špičatou hřbetní ploutev.
Moje poznámka: Hezká rybička.Viděla jsem jí v mém oblíbeném zverimexu a dokonce
jí má jeden pracovník z taťkova obchodu.Nevím,jestli má zrovna tenle druh,ale mě se docela líbí =)

Maličká zajímavost =) o Alanu Bastienovi

29. února 2008 v 21:41 | Verča
Nazdárek muzikáloví maniaci .Doufám,že vás tenhle článek zaujme .Možná to nebudete vědět,ale jméno Alan Bastien je pseudonymum (kdo neví,tak pseudonymum si většinou dávají osobnosti,kterým se nelíbí své jméno,a tak si dají pseudonymum a vystupují pod svým vymyšleným jménem).Možná se tomu zasmějete-já se tomu taky zasmála,když jsem se dozvěděle,jak se jmenuje doopravdy.Alan Bastien se skutečně jmenuje RUDOLF NASADIL. Docela legrační jméno,ale on za to nemůže .Mě přijde docela sympatický .
Další celebrity,co mají pseudonymum:
  • Dasha (Dagmar Sobková)
  • Marilyn Manson (Brian Warner)
  • Sylva Schneiderová (Dagmar Podkonická)
  • DALŠÍ UŽ NEVÍM,ALE VY SVOU ZNALOTÍ MŮŽETE TAKY PŘISPĚT ;)
Tak pište =)

29.února||Moe pybičkýý ♥

29. února 2008 v 21:29 | Verča |  ... zákoutí jednoho baletofila, blázna a bůhvíčeho ještě ...
29.2.nicOffline 20.46nothing nothing
Noo.dneska to nebylo špatný-až na školu .No,nestalo se mi nic strašnýho,ale o Vlastivědě,kterou máme o 4.hodině sem se snad mohla zbláznit nudou .Vzhledem k mý zamilovanosti do jednoho kluka (nebudu jmenovat) sem o 1. hodině o Čéjině blekotala samý nesmysly,ale divim se,že mě učitelka nevypakovala .O matice (2.hodina) to taky nestálo za nic. O Čéjině-3.hodinu to byla zase nudaa!!! .


Diplom pro Áju a petíka za bleskajdu

29. února 2008 v 20:42 | Verča |  Bleskovky
Ahoj holky!! Moc se omlouvám,že tu máte ten diplom až teď,ale měla sem moc práce,že sem se ani nedostala na počítač.Tak tady je diplom:

Záhlaví- s Dámou s Kaméliemi a s Monikou ABS

28. února 2008 v 18:30 | Verča |  Picty
Tak,tyhle nádherný blendy udělala Ája a mě se moc líbí.ona se mno moc nesouhlasí,ale já souhlasím s tím,že sou úžasný a že se vám taky budou líbit.Začíná se z ní stávat profesionálka ;) Tak tady jsou:

Ordinace- 28.2.2oo8

28. února 2008 v 18:27 | Ája

Ordinace v růžové zahradě Bez Elvíry neodejde
dnes 00:01

Pavla a Kroupa spolu začínají chodit, i když Pavla po zklamání s Honzou váhá. Kroupa ji ale přesvědčí, aby mu důvěřovala. Sylva špatně nese výsledky genetických testů. Zatímco Dalibor hledá radu u Pavly, Sylvě se snaží pomoct Lucie. Zamotá do toho Hrušku, kterému se Sylvu uklidnit nepodaří. Nedovede jí lhát o nepochybně šťastném konci.
Choděru nutí jeho manažer, aby se nechal léčit v cizině. Nad jeho převozem se ostře neshodnou Dalibor a Pusenský, za Pusenského se postaví ředitel. Choděrův odjezd je ranou pro zamilovanou Alenku. Vrcholí přípravy na svatbu v rodině Valšíkových. Když Tereze Pavla odřekne jít za svědka, požádá Tereza Bělu Páleníkovou.
Marek Barna sice dostane povolení sportovat, ale nový grand mal všechno zhatí. Najdou ho Pusenský a Olga. Bližší seznámení s Pavliným synem přinutí Vladimíra počítat, kolik času uplynulo od jejich dávného románku... ZdrojíQ.

27.února||Good oběd x)

27. února 2008 v 16:52 | Verča |  ... zákoutí jednoho baletofila, blázna a bůhvíčeho ještě ...
27.2.nicOffline 20.57nothing nothing
Hmm,dneska sem se poprvé vyspala a musela sem zapínat rybičkám elektriku!!! Já sem v sedmém nebi!!!!! Každý jejich pohyb je nádherný!!! Jéé,já se vzbudila v 6.50 a po pěti minutách sem už byla probraná!!! To je wonderfull !!!!! Na snídani sem se taky rychle připravila a v 7.10 to bylo všechno ve mně . Ve škole to byla nuda,ale pokud to šlo,holkám sem básnila o.... ...(jak jinak než o) rybičkách .Kája se kvůli tomu trošku naštvala,že ze mně nejde nic jiného než chvály mých nových rybiček.Navíc jsou březí-obě samičky. Jééé a já mam dneska tu soutěž ve šplhání.V jídelně sme měli šišky s mákem MŇAM!!!!!!!!! Mooc mi chutnaly a aspoň sem se posilnila na soutěž.No,soutěž byla úžasná.Šla jsem ze všech úplně předposlední .No,první jsem měla za 12,43 a druhý za 11,21. To byste neřekli,ale byla jsem první!!!!!!!!!!!!!!!! Moc sem ráda a vyhrála sem diplom a takovou popelnici (ne opravdovou ) a v ní takový bonbóny.Za hodinu a půl byly všechny ve mně .Udělala sem s i úkol a pak se dívala jak jinak než na rybičky.Asi mi nebudete věřit,ale už se mně skoro nebojí.Začaly loudit po jídle a já tam zkusila strčit ruku,jestli se mně budou bát a ony mi začaly 'žužlat' prsty .Jsou úplně úžasný a je to spíš takový oždibování.Byl srandy kopec a ani se mi nechtělo na počik,ale aspoň napsat deník sem mohla .Tak good night,jdu se dívat na rybičky .Pááááááááááááááá

Ordinace- 26.2.2oo8

26. února 2008 v 15:27 | Ája

Ordinace v růžové zahradě je silnější než magnet

Na oddělení je přivezen vážně zraněný lyžař David Choděra, kterému hrozí ochrnutí. O jeho případ se citlivě zajímá Alenka Veverková.
Pusenský má však pocit, že ho Dalibor od prominentního pacienta odstavil. Do jejich sporu nepřímo zatáhne i Hrušku. Doma se Daliborovi také nedaří. Matyáš sice rozjíždí v Kamenici kšefty, Anička však touží studovat v Kanadě. Dalibor ale chce udržet rodinu u sebe. Netuší, že Aniččin plánovaný odjezd vůbec není ta nejhorší zpráva, která ho čeká.
Páleníková se vrací po operaci prsu a zjišťuje, že se Tichá vdala a Ženíšek se chystá opravdu odejít do Hradce. Přivítat ji přijde Čestmír. Čestmír nabídne Lucii, aby se s Tomášem přestěhovali do domu po Gitě. Lucii váhá, zda v tom domě dokáže být šťastná.
Dalibor sice Hruškovi vzdoruje, Marka Kroupu však má ředitel v hrsti. Vzal vážně jeho hrozbu odchodem z nemocnice a přijímá jeho výpověď. Zrovna ve chvíli, kdy se Markovi Kroupovi začíná líbit Pavla Barnová... zdroj: www.nova.cz/

25.února||New super bonbóny x)

25. února 2008 v 21:15 | Verča |  ... zákoutí jednoho baletofila, blázna a bůhvíčeho ještě ...
25.2.nic Nepřítomen
21.10Místo v životě 2 -//-
Nooo,dneska sem se měla mooc dobře .Ráno jsem zase snídala (co jiného-že? ).Ve škole 1. a 2. hodina - tělák.Docela pohoda,ale florbal byl děsný.Ája si narazila malíček a já se praštila do zad o florbale a ještě se sklouzla po lavičce na zem .Bylo to docela vtipný-celá třída vybouchla smíchy a mě ty záda pěkně bojej a jedna holka ke mě zase běžela jako kdybych byla diamant a ona jeho opatrovkyně-no ani nekomentuju .3.hodina-matika.Brali sme převody jednotek-jednotky váhy-docela lehký!! 4.hodina-Anglina a 5.hodina-Čéjina. Ach ta nuda!!!! K obědu jsme měli česnečku s opečeným chlébem a masové koule v rajské omáčce.MŇAM!!!!!!! Moc mi chutnalo,ale nemohla jsem se flákat,protože jsme musely s holkama na Němčinu.Bylo to docela lehký,ale ve středu tu nebudu,protože mám soutěž ve šplhání.Výsledky vám napíšu ve středu.Po Němině jsem ještě chvilku kecala před papírákem u školy s Kájou a pak jsme se jukly dovnitř.Já si tam nemohla nic koupit.Páč sem neměla žádný MONEY .Ale za výlohou jsem si tam vyhlédla jeden nádherný přívěsek na mobil-byly vlastně 2 v 1 .Zítra si ho hned ráno koupím.Stejnak se už nemůžu dočkat na rybičky.Po návštěvě papíráku sme ještě kecaly o rybičkách a ještě se domuvily na zkrácené odpoledne,že se projedeme na kolech,ale nejdřív jsem si musela opatřit nějaké informace o rybičkách ve zverimexu .Hned sem se tam jukla,ale neměly ty platy skvrnité,co jsem já chtěla.Zamýšlela jsem možné kombinace a různě sem se vyptávala.Když jsem přišla domů,tak sem si zobla jablko a pak šla zkontrolovat kolo,jestli s ním budu moct jezdit.Můžu!!! A tak jsem vesele jela ke Káje.Čekalo nám snad půl hodiny,než jsme vyjeli,jelikož Kája potom zjistila,že jí je kolo malý a tak si vzala koloběžku.Jely sme na hřiště podél rybníčka.Já tedy na kole a ona na koloběžce.Když sme dorazily,blbly jsme a honily se.Dělaly si legraci a zkoušely různé prkotiny na prolézačkách.Ke konci,když už sme skoro měly vyrazit domů,tak tam přišla jedna holčina z Němčiny a tak jsme blbly,ale po chvilce jsme s Kájou musely domů.Jelikož sme byly vysílené,tak se ještě stavila v obchodě a koupila takový úžasný měkký ovocný bonbóny Damla. Starašně nám chutnaly a byly v tom jablkové a pomerančové a ještě jsme narazily na jeden broskvový,protože byl jenom jeden,tak sme si ho napůl rozdělily a byl nejlepší .Upe úžasnej!!! A tak bylo rozhodnuto-zítra před odpoledkou je koupím pro nás .Už se těším .Sice jsem přišla domů později,ale tak sem si zainternetila a šla ZASE spát,ale zítra bude velký den D. už se děsně těším!! Tak good night,diary!!

Mečovka

25. února 2008 v 21:09 | Verča
Základní údaje: Poeciliidae Čeleď Střední Amerika Oblast 10 cm Maximální dosahovaná velikost od 20 do 26 °C Teplota vhodná pro chov všežravá Potrava od 7 do 8 Doporučený rozsah PH klidná, hejnová Temperament
Bližší popis:

V přírodě žijící mečovky jsou zabarvené do zelena a samci mají ocasní ploutev dole prodlouženou do jakéhosi meče. V zajetí byly vypěstovány různé varianty této rybky, ať už se týče barev nebo tvarů ocasní ploutve. Setkat se můžete s variantami zlatými, červenými či černými. Někteří samci mají na ocasní ploutvi dvojitý meč. Tito samci se označují dovatkem lyra. Na obrázku vlevo je červená varianta lyra. Samičky jsou nepatrně větší než samci, kteří jsou mezi sebou hašteřiví a můžou naznačovat souboje. Samice může vrhnout až 80 mláďat. Pro mladé mečovky je potřeba zajistit dostatek úkrytů. Některým samicím může v pozdějším věku narůst na ocasní ploutvi mečovitý výběžek jako u samců.
Moje poznámka: Úžasná rybička.Má jí jedna z mých kamarádek jeden pár a samička je zrovna březí.Je to úžasný!! =) A možná je zítra budu mít.Je to menší pravděpodobnost...

Placky

25. února 2008 v 20:34 | Verča |  Collorfull

Zdroj: LusYnkAaA


Řetězák-Angličtina

25. února 2008 v 20:26 | Verča |  Řetězáky
Do you speak English?
Yes, I do. ;)
Učíš se anglickému jazyku? :D
Jasně od 4 let.

Baví tě anglina?
No,docela jo =)
Máš dobrou učitelku, na ajinu?
Je úžasná,ale jelikož bereme učivo,který sem se učila před 3 lety.Tak je to pěkná nuda!!
S kým sedíš v anglině?
s Ájou =ú
Co budeš mít na výzo z ájiny?
Jedna =)
Učíš se ještě nějaký jiný jazyky?!
Jasan!! Němčine
Myslíš, že se anglicky domluvíš?
Určitě =D
Přelož:
Jsem velmi inteligentní dítě.
I am very inteligent child.
Baví tě tento řetězák?! Odpověz anglicky!
Yes,but it´s easy.
Bye bye :D
Bye bey!!!!!
Kdo má udělat tento řetězák:
www.leny19.blog.cz
A všechna ostatní SB!!!!!!!!!!!!!!!
ALE HLAVNĚ VŠICHNI OSTATNÍ!!!

24.února||Budu mít akvárko s pybičkama =o*

24. února 2008 v 20:41 | Verča |  ... zákoutí jednoho baletofila, blázna a bůhvíčeho ještě ...
24.2..nicOnline 20.13nothing nothing
No,dneska sem se vyspala do růžova,zítra tomu tak bohužel nebude .Tak sem se vzbudila kolem deváté a četla si Dívky v sedlech /10/ po hodině a něco jsem jí dočetla a vrhla se na /11.díl/.Když sem přečetla jednu kapitolu,šla jsem se nasnídat.Vypila sud kakaa a chléb s medem jako tomu bývá obvykle .Za pár minutek jsem si opět lebedila v posteli a dočetla další kapitolu.Potom mě taťka zavolal ať si nasednu do auta,že vyjedeme s autem na zahradu,aby pořád nebylo v garáži.Tak jsme vyjeli a potom jsem šla domů,abych mamce oškrábala brambory.Ještě jsem si chvíli před obědem uklízela poličku,aby bylo kam dát akvárko-budu mít rybičky.Přesněji řečeno: měla bych je dostat k narozkám,ale já je dostanu už v úterý,takže o 9 dní dříve .Budu mít neonky červené (vypadá to přibližně na 10 ) a potom ještě platy skvrnité (asi tak 5 nebo 6).Dneska už jsme s taťkou vyprali kamínky a necháme je do úterý.Zítra si pujdu pohovořit o rybkách do zverimexu a půjdeme s taťkou nebo mamkou koupit nějaké rostlinky a možná v úterý i nějakého toho šnečka .Už se nemůžu dočkat . Fotečky s mýma rybkami dám později -zatím dávám fotečku
rybiček,které budu mít. No,vrátím se tedy k dnešku .K obědu jsme měli nudlovou polévku a jako druhý jídlo brambory,libové maso a hrášek s mrkví z konzervy.Po obědě jsem si chvilku četla a pak jsme šli na zahradu.Tam sem si taky četla a pak jsem s bráchou hrála badminton.Dnešní den byl jako letní-mamka nám dokonce přinesla oříškovou zmrzlinu a ještě dva pomerančové Twistery s loňského léta .Potom jsem si zase s bráchou zahrála badminton a když mě to přestalo bavit,tak jsem šla domů,protože už byla trošku zima.Tam sem si pustila DVD
Angeliky.Asi po třičtvrtě hodině hodiny sem se šla podívat dolů,protože sem taťkovi slíbila,že pomůžu s praním kamínků do akvárka. /Já se tak těšim na rybičky!!! Ani se nemůžu dočkat!!! / No,mamka mě přistihla na schodech,že taťka to hce dělat sám,že mu ani nemusím pomáhat.No,já to neřešila,seběhla jsem schody a prohlížela si tam špinavé akvárko připravené na výnos nahoru,aby se mohlo umýt Přece bych nenechala rybičky v takovém akvárku!!! -To by byl doslova hřích!! Polička na akvárko byla připravená,ale bohužel se na ní ještě akvárko neocitlo.Leží teď někde na chodbě a čeká,až mi mamka řekně,jak ho mám zítra umýt... No,já sem si tedy na schodech akvárko chviličku prohlížela,ale pak mě to nedalo-vzala jsem si boty a bundu a šla se dívat na taťku jak pere kamínky.To byste mi nevěřili,ale moc se mi to líbilo .Sice jsem mu nemusela ze začátku asistovat,ale nakonec,když všechny kamínky vypral,se mi jich trošku vysypalo a tak jsem neodmítla a šla je zamést .Večeři jsem zatím neměla,ale pak jí do sebe rychlostně naházím,aby mamča nenadávala .Já už ale musím bohužel jít 'večeřet' .Tak páááá,dnešek byl moc nádherný den !!!!!!!!!!!! Pápá

Bojovnice pestrá

24. února 2008 v 20:14 | Verča
http://www.israquarium.co.il/FishPhoto/Betta%20splendens3.jpg
Latinsky:Betta splendens
Česky:Bojovnice Pestrá
Čeleď:Anabantidae
Velikost:6 cm
Původ:Zadní Indie, Malajský poloostrov, Siam, Sumatra, Jáva a Borneo
Teplota:22 - 30°C
Kyselost:6 - 8 pH
Tvrdost:5 - 19° dGH
Chov:poměrně snadný
Lokalizace:horní část nádrže
Pohlaví:samička je bledě vybarvená, tlamku má špičatou a na trupu několik tmavých podélných pruhů
Odchov:26°C - Menší nádrž, libovolně osazená, popřípadě i bez písku, doplněná plovoucími rostlinami. Pro úkryt samičky před samečkem je dobré vložit do nádrže kameny. Voda měkká až středně tvrdá. Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází k výtěru. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a vyprskává do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 3 hodiny po jeho rozplavání odlovíme také samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu. Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se doporučuje v té době velmi jemně vzduchovat vodu v nádržce. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto mezidobí větším soustem často zadáví. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti.
Charakteristika:Zbarvení je většinou červené nebo purpurové. Doporučuji chovat pouze jednoho samečka, protože mezi sebou neustále bojují až do té doby, co zbyde pouze jeden sameček. Vyžaduje stálou filtraci vody dostatečně silným filtrem. Pro své potomstvo staví sameček pěnové hnízdo. Samečci reagují také na svůj obraz v zrcadle.