Březen 2008

Text: Já povím to líp

13. března 2008 v 8:39 | Ája
Angelika:
1.sloka: Po létech zas
od slunce jas
prozáří červnový den.
Bez moudrým rad
já z klášterních vrat
vyběhnu normálně ven.
S čerstvou chutí toužím zpívat a žít,
rozhodnutí, zda se vdát
je poslední věc, kterou
můžu teď chtít,
právě dnes řešit a
trápit se dál.
Ref: Já povím to líp,
až ucítím šíp,
ten, jenž lásku doprovází.
Teď nechte mě být,
chci volnost jen být,
ta vážně mi dlouho schází.
Zatím není tu muž,
jehož chtěla bych já si vzít.
Mezihra:
Rec.:
Angelika: Mariano, chůvičko moje!!!
Chůva Mariana: Slečno Angeliko, jak to vypadáte???
2.sloka: Volná, jen svá
chci s číše své sát,
než spadne na věky mříž.
V manželství zdech
zní předlouhý vzdech
dělává za mládím kříž.
S čerstvou chutí toužím zpívat
a žít, rozhodnutí, zda se vdát,
je poslední věc, ketrou můžu teď chtít,
právě dnes řešit a trápit se dál.
Ref: Já povím to líp, až ucítím šíp,
ten, jenž lásku doprovází.
Teď nechte mě být,
chci volnost jen být,
ta vážně mi dlouho schází,
zatím není tu muž, jehož
chtěla bych já si vzít.
Já povím to líp, až ucítím šíp,
teď nechte mě být,
chci volnost jen být.
Zatím není tu muž,
jehož chtěla bych já
si vzít.
Dohra: Rec.:
Angelika: A teď už o mě
víte skoro vše.

Dobře placená procházka

13. března 2008 v 8:19
No Dobře placená procházka je spíš než muzikál jazzová opera,ale s muzikálem to má taky docela dost společného , tak jsem se rozhodla, že tento článek dám do této rubriky.
Dobře placená procházka:
Nová instrumentace: Marko Ivanović
Hudební nastudování: Libor Pešek
Dirigent: Libor Pešek / Marko Ivanović
Režie: Miloš Forman / Petr Forman
Scéna: Matěj Forman
Výtvarná spolupráce : Andrea Sodomková
Kostýmy: Jan Pištěk
Choreografie: Veronika Švábová
Sbormistr: Pavel Vaněk
Sbormistr Kühnova dětského sboru: Jiří Chvála

Trojice inscenátorů - Miloš Forman a jeho synové Petr a Matěj - získala za realizaci Dobře placené procházky v Národním divadle významné české ocenění - Cenu Sazky a Společnosti pro Divadelní noviny.

Ústřední melodií jazzové opery je milostná píseň "Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám". Prolíná se dějem v různých polohách, od poeticky a lyricky vážné, až k ironicky parodující a satirické. Její smysl v dějovém kontextu - jako vyznání lásky - určuje i název hry: procházka po této krajině by byla získaným miliónem liber opravdu dobře zaplacena.
V polovině 60. let 20. století byli autoři Jiří Šlitr a Jiří Suchý jednou z nejpopulárnějších divadelně-hudebních dvojic s nezaměnitelným stylem svých inscenací, hudebním projevem a humorem. Volně navázali na tradici dvojic Jiřího Voskovce a Jana Wericha, později Jana Wericha a Miroslava Horníčka, které vytvářely zábavní divadlo pro širokou veřejnost; ne však prvoplánovými prostředky, ale snahou najít vtip a humor v poezii, hudbě, v alegoriích a parafrázích na současné dění nebo na lidské vlastnosti a chování. V tomto podnebí vznikla v roce 1965 i jejich jazzová buffopera Dobře placená procházka, kterou o rok později převedl do filmové podoby režisér Miloš Forman.
Dnes se v Národním divadle scházejí alespoň dva z aktérů tehdejší úspěšné divadelní inscenace i filmové adaptace - Miloš Forman a Jiří Suchý - a vytvářejí spolu s dalšími tvůrci doslova hvězdný inscenační tým.
Na přípravě Dobře placené procházky dále spolupracoval již osvědčený tým, který v Národním divadle vytvořil v roce 2003 mimořádně úspěšnou inscenaci opery Kráska a zvíře Philipa Glasse.
Vzhledem k tomu, že se nezachovala původní instrumentace, tj. party jednotlivých nástrojů orchestru z roku 1965, bylo nutné pro nové uvedení v Národním divadle vytvořit novou instrumentaci. Tohoto náročného úkolu se zhostil mladý skladatel a dirigent Marko Ivanović.
Účinkuje orchestr opery Národního divadla, externisté

Opera je nastudována v češtině a v představení jsou použity anglické a německé titulky.

Na inscenaci spolupracuje Kühnův dětský sbor. www.kuhnata.cz

Koprodukce s Palau de les Arts Reina Sofía, Valencia

Délka představení: 1 hodina 30 minut
Fotograf inscenace: Irena Vodáková

Termíny provedení
Premiéra: 22.4.2007
Zdroj: www.nd.cz/

Ordinace-13.3.2oo8

13. března 2008 v 7:50 | Ája

Ordinace v růžové zahradě zvládne i horší věci
dnes 00:01

sledujte Zvládneme i horší věci! - Ordinace v růžové zahradě 2 (18) dnes v 20:00

Pusenský hodí Hruškovi na stůl svou výpověď, protože mu Hruška neřekl o plánech Eduarda Valšíka. Jeho čin ochromí chirurgii, kde rázem chybějí atestovaní lékaři.
Pusenský se doma trápí, Olga se chystá na dovolenou bez něj, ale Vladimír nemíní ustoupit. Zrovna v tu chvíli hlásí záchranka hromadnou autonehodu...
Kroupa přijal nabídku z Brna a očekává, že Pavla půjde s ním. Ta však vidí, že Marek si v Kamenici našel kamarády, v nemocnici ji teď také potřebují. Spoléhá na ni i Věra, kterou Leopold právě požádal o ruku. Věra z toho kupodivu nemá velkou radost. Lucie se necítí dobře, ale Hruška její potíže přehlíží. Trápí ho problémy se stavbou, z Prahy ho přijíždí varovat Bílý, že rozpočet je přečerpán. Také Honza se kvůli přestavbě chytne s Jindřichem.
Ani po svatbě nejsou vztahy v rodině Valšíků zdaleka idylické. Veronika spolu s Adamem Sukem zvládnou na ambulanci porod jedné z účastnit autonehody. Na oba společný zážitek hodně zapůsobí...

Kulečník

12. března 2008 v 22:16 | Verča
Odkaz,kde si můžete zahrát kulečník:

Živorodka duhová (paví očko)

12. března 2008 v 22:11 | Verča
Živorodka duhová - Poecilia reticulata
Základní údaje:
Čeleď: Poeciliidae
Oblast: Jižní Amerika
Místo rozšíření: Venezuela, Guyana, Ostrovy v Karibiku
Maximální dosahovaná velikost 6 cm
Teplota vhodná pro chov od 24 do 28 °C
Potrava: všežravá
Doporučený rozsah PH od 6.8 do 7.5
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody od 8 do 15 °N (dH)
Temperament: klidná
Bližší popis:
Pravděpodobně se jedná o nejznámější rybičku chovanou v akváriích, která je považována za vhodnou i pro úplné začátečníky. To ale není tak úplně založeno na pravdě. Díky vysokému stupni šlechtění se tyto ryby stávají poměrně dost choulostivé. Běžné druhy však opravdu náročné na chov nejsou. Důležité je ale udržovat pH v doporučeném rozsahu. Někdy se též doporučuje přidávat do vody i trochu mořské soli. Samci jsou výrazně menší než samice a řitní ploutev mají přeměněnou v gonopodium (pohlavní orgán živorodek). Nejvýznačnější je ale skutečnost, že samci mají výrazně prodlouženou ocasní a hřbetní ploutev, což je patrné z obrázku.

Samička rodí mladé asi po 4 až 6-ti týdnech březosti. U velkých vyšlechtěných samiček může dosáhnout počet narozených mláďat z jednoho vrhu i více než 100 až 150-ti kusů. Ve volné přírodě počet narozených mláďat z jednoho vrhu nepřesáhne hodnotu 40-ti kusů. Pro tření je vhodné kombinovat jednoho samce se třemi až čtyřmi samičkami. Pokud je cílem odchovat co nejvíce mladých je vhodné před porodem přemístit samici do porodničky, která je předělena nějakou mřížkou či roštem, kterým mláďata propadnou, jinak je samice pravděpodobně pozře. Pokud nepoužíváme porodničku, je vhodné mít nádrž velmi hustě osázenou rostlinami s hladinou pokrytou rostlinami plovoucími.
Další obrázky:
//<![CDATA[ //]]>

Black molly

12. března 2008 v 22:11 | Verča
Black molly - Poecilia x sphenops
Základní údaje:
Čeleď: Poeciliidae
Oblast: Vyšlechtěna uměle
Maximální dosahovaná velikost 6 cm
Teplota vhodná pro chov od 24 do 30 °C
Potrava: všežravá
Doporučený rozsah PH od 6 do 8
Temperament: klidná, hejnová
Bližší popis:
Byla vyšlechtěna křížením Poecilia shenops (živorodka ostrotlamá) pravděpodobně s druhem Poecilia latipinna. Jedná se o jednu s nejčastěji chovaných živorodek, která je atraktivní pro své černé zabarvení. Vhodné je dobře osázené akvárium, které poskytne dostatek úkrytů potřebných k přežití potěru. Tvrdost vody prakticky nerozhoduje, teplota vody je ideální někde kolem středu uvedeného rozsahu. Jedná se o mírumilovný druh, k vidění jsou jen občasné souboje samečků při imponování samičce. Pokud je akvárium dostatečně veliké, pak se podlehlému samečkovi nic nestane. Sameček je menší než samička a řitní ploutev má přeměněnou v gonopodium. Samička průměrně jednou za čtyři týdny vrhne asi 20 až 40 mláďat (někdy i více než 100), která se ihned rozplavou. Tyto mladé rybky se vyvíjejí poměrně rychle a již asi za pět měsíců dospívají. U nově zakoupených jedinců je vhodné dodržet karanténní opatření. Co se týká krmení je vhodné jedenkrát týdně přidávat trochu zeleného krmiva, např. zmrazený špenát.

Pokud Vás zajímají bližší informace o Black molly, přečtěte si článek Black molly od Harro Hieronimuse, který jsme pro Vás připravili ve spolupráci s redakcí magazínu AKVÁRIUM živě.

Dánio pruhované (zebřička)

12. března 2008 v 22:10 | Verča
Dánio pruhované - Brachydanio rerio
Základní údaje:
Čeleď: Cyprinidae
Oblast: Jižní a východní Asie
Místo rozšíření: Barma
Maximální dosahovaná velikost 6 cm
Teplota vhodná pro chov od 22 do 28 °C
Potrava: všežravá
Doporučený rozsah PH od 6.5 do 7
Doporučený rozsah celkové tvrdosti vody od 5 do 12 °N (dH)
Temperament> klidná, hejnová
Bližší popis:
Jedná se o mírumilovnou hejnovou rybičku. Akvárium by mělo být dobře zarostlé, je ale nutné ponechat dostatek prostoru pro plavání. Doporučuje se, aby akvárium mělo co největší délku a to i na úkor šířky či výšky. Samci jsou štíhlejší než samičky a řitní ploutev mají hnědě orámovanou. Samice mají okraj řitní ploutve světlejší. Pro vytření se doporučuje použít na jednu samici více samců (dva až tři kusy). Při tření by se měla teplota pohybovat na horní hranici teplotního rozsahu pro chov. Jikry samice kladou na jemnolisté rostliny. PO vytření je nutné ryby ihned z akvária odlovit. V akváriích byla vyšlechtěna závojnatá forma s výrazně prodlouženými ploutvemi, která se dá dnes běžně koupit. Při chovu je možno bez problému kombinovat normální i závojnatou formu.

Krásný diplomek!!! =o**

12. března 2008 v 21:45 | Verča |  Diplomy
Taak!! Dneska sem si musela vyzvednout další KRÁSNÝ diplomek!!! :) Je upe úžasný!!!! Ta rybička vypadá skoro jako náš sameček =) tak tady je ten FEŠÁK =):

Význam jména Boris

11. března 2008 v 20:39 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Boris

Bond. BORIS Bond.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno BORIS znamená bojem slavný a je to jméno původem slovanské. Nosí jej celkem 2.345 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 5. září.
Vaše hledání vrátilo 6 příbuzných výsledků. Tady jsou: Boriša, Boriska, Boriška, Borislav, Bořislav a Borislava.

Význam jména Jindříška

11. března 2008 v 20:38 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Jindříška

JINDŘIŠKA znamená vládkyně domu. Sedí to?
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno JINDŘIŠKA znamená vládkyně domu a je to jméno původem německé. Nosí jej celkem 16.692 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 4. září.

Význam jména Bronislav

11. března 2008 v 20:37 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Bronislav

Jsem slavný bojovník.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno BRONISLAV znamená slavný bojovník a je to jméno původem slovanské. Nosí jej celkem 4.102 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 3. září.
Vaše hledání vrátilo 1 příbuzný výsledek: Bronislava.

Význam jména Adéla

11. března 2008 v 20:37 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Adéla

Jmenuji se ADÉLA. A dívej se mi do očí!
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno ADÉLA znamená bytost ušlechtilá, vznešených způsobů a je to jméno původem germánské. Nosí jej celkem 27.996 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 2. září.
Toto jméno má také verzi ADELA, kterou nosí 522 lidí.
Vaše hledání vrátilo 2 příbuzné výsledky: Adelaida a Adelajda.

Význam jména Samuel

11. března 2008 v 20:36 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Samuel

Bond. SAMUEL Bond.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno SAMUEL znamená jméno Boží a je to jméno původem hebrejské. Nosí jej celkem 2.623 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 1. září.
Vaše hledání vrátilo 2 příbuzné výsledky: Samuela a Samuele.

Význam jména Linda

11. března 2008 v 20:36 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Linda

LINDA není jenom krásné ženské jméno. LINDA je jméno krásné ženy.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno LINDA znamená krásná nebo mírná, jemná a je to jméno původem španělské nebo německé. Nosí jej celkem 5.558 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 1. září.
Vaše hledání vrátilo 9 příbuzných výsledků. Tady jsou: Adelinda, Belinda, Dietlinda, Ermelinda, Gerlinda, Melinda, Rosalinda, Sieglinda a Siglinda.

Význam jména Pavlína

11. března 2008 v 20:35 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Pavlína

PAVLÍNA znamená skromná, malá. Sedí to?
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno PAVLÍNA znamená skromná, malá a je to jméno původem latinské. Nosí jej celkem 35.398 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 31. srpen.
Toto jméno má také verzi PAVLINA, kterou nosí 354 lidí.

Význam jména Vladěna

11. března 2008 v 20:34 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Vladěna

Jmenuji se VLADĚNA. A dívej se mi do očí!
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno VLADĚNA znamená vládkyně a je to jméno původem slovanské. Nosí jej celkem 580 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 30. srpen.

Význam jména Evelína

11. března 2008 v 20:34 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Evelína

Jsem radost.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno EVELÍNA znamená radost a je to jméno původem keltské. Nosí jej celkem 228 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 29. srpen.
Toto jméno má také verzi EVELINA, kterou nosí 182 lidí.

Význam jména Augustýn

11. března 2008 v 20:33 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Augustýn

AUGUSTÝN + já = VSL
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno AUGUSTÝN nosí 8 obyvatel České republiky. Jeho význam ale zatím v naší databázi není zanesen.
Toto jméno má také verzi AUGUSTYN, kterou nosí 4 lidí.
Vaše hledání vrátilo 2 příbuzné výsledky: Augustyna a Augustýna.

Význam jména Otakar

11. března 2008 v 20:32 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Otakar

Bond. OTAKAR Bond.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno OTAKAR znamená majetek střežící a je to jméno původem německé. Nosí jej celkem 7.800 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 27. srpen.
Toto jméno má také verzi OTAKÁR, kterou nosí 5 lidí.
Vaše hledání vrátilo 1 příbuzný výsledek: Otakara.

Význam jména Luděk

11. března 2008 v 20:32 | Verča |  Významy jmen

Význam jména Luděk

Bond. LUDĚK Bond.
Navrhněte tričko s potiskem
za 170 Kč!
Levný dárek přesně na míru.
Jméno LUDĚK znamená slavný válečník; proslavený v boji. Nosí jej celkem 15.933 obyvatel České republiky. Svátek připadá na 26. srpen.